Sok esetben az alvászavar önálló probléma, de lehet szervi vagy lelki megbetegedés tünete is.
Nem organikus insomnia BNO-10-05-F51.0
Nem kielégítő mennyiségű és/vagy minőségű alvás, ami jelentős ideig fentáll, magába foglalja az elalvási, átalvási nehézséget, vagy nagyon korai felébredést. Insomnia számtalan mentális zavar közös tünete, és csak akkor kell ide besorolni, ha az alapvető zavar (szindróma) mellett, a klinikai képet az alvászavar uralja.
Alternatív megoldásokat is lehet alkalmazni az alvás javítására, de bármilyen természetes készítmény, módszer használata előtt, nem árt egy orvossal konzultálni.
Néhány alternatív lehet lehetőség:
Valeriana (Valeriana officinalis, macskagyökér): kapható teaként, folyékony kivonatként, kapszula formában. Alvás előtt egy órával érdemes bevenni. De nem hat azonnal, két három hét szükséges a hatás kifejtéséhez. Sajnos nem hat mindenkinél, elég sok a mellékhatása, és sok kontraindikációja is van.
Melatonin: egy a test által is termelt hormon, a mi az alvás-ébrenlét cirkadián ritmusát szabályozza
Kava: gyógynövény, bár én nem választanám, májelégtelenséget okozhat
Diéta: coffein, kerüljük a kávét,teát más coffeintartalmú készítményeket; ne együnk sok édeset lefekvés előtt; együnk triptofántartalmú ételeket, magnéziumtartalmú ételeket
Relaxáció: yoga, lazító tornagyakorlatok, vizuális relaxáció
Aromaterápia: levendula, pár szál a párna alá, pár csepp olaj a fürdővízbe, teaként, tinkturaként, lekvárban. Gyorsan hat, gyorsítja az elalvást, hosszítja az alvásidőt, növeli az alvás mélységét és felfrissülést nyújt. Nőknél jobban hat, mert érzékenyebbek az illatokra. Hasonló hatású a kamilla és a ylang-ylang is.
Fényterápia: ha nehéz az elalvás, érdemes reggel egy sétát tenni, hogy a test több fényt érzékeljen, ha korai az ébredés ugyanez segíthet késő délután. A fénynek a melatonin szintézis cirkadián ritmusának szabályozásában van szerepe.
Zeneterápia: lassú zene, főleg ha zongorajáték :)
Mozgás: itt nem a túlzott,fárasztó mozgásról van szó, mert az adrenalinfelszabaduláson keresztül fokozza az álmatlanságot
Akupunktúra: növeli a melatonin szintjét
Ayurveda: erről majd egy másik posztban, elég bonyolult a dolog
Feng Shui: az ágyat úgy kell elhelyezni, hogy ne legyen sarokban, ne az ajtóval szemben legyen, de a fej helyzete legyen olyan, hogy rálássunk az ajtóra, ha ez nem megoldható használjunk tükröket. A fejrész környékén ne legyenek éles sarkok (asztal,polc) és élek. Ne legyen az ágy ablak mellett sem, mert az energia kiáramlik.
Ha valaki tud még további lehetőségeket ne habozzon megírni! :)
Utolsó kommentek